Blog Post

تفاوت EPS و DPS در بورس چیست؟ + انواع eps در بورس
تفاوت EPS و DPS
بورس

تفاوت EPS و DPS در بورس چیست؟ + انواع eps در بورس 

EPS یکی از پرکاربردترین اصطلاحات بورسی در بین سرمایه گذاران است میتوان گفت  EPS از مهم ترین مفاهیمی است که چه به صورت مستقیم وچه به صورت  غیرمستقیم بر قیمت سهام شرکتها در بورس تاثیر می گذارد.

درنتیجه eps یک شرکت برابر است با میزان سودی که به ازای هر یک عدد سهم شرکت بدست می آید.

کلمه eps مخفف عبارت Earnings Per Share که به معنی درآمد هر سهم است وقتی که شما کل درآمد  یک شرکت (پس از کسر مالیات ) را در پایان سال (سال مالی) بر تعداد  کل سهام آن شرکت تقسیم کنید  در واقع eps آن شرکت را محاسبه کرده اید

انواع eps در بورس :

1. eps پیش بینی شده : مقدار سودی است که یک شرکت در ابتدای سال مالی خود پیش بینی می کند که در انتهای سال مالی به آن برسد.

2.eps محقق شده : ین eps سودی است که یک شرکت توانسته بعد از گذشت یکسال مالی کسب کند

Dps در بورس چیست ؟

کلمه dps مخفف عبارت Dividend Per Share است و dps  قسمتی از eps است که بین سهامداران  تقسیم میشود درنتیجه dps  (درصد سود تقسیمی ) شرکت ها متفاوت است  هرشرکت سیاست های مختلفی  برای تقسیم سود دارد  بعضی از شرکت ها بیشتر سود سهام  خود را بین سهامداران تقسیم می کنند. وبعضی از شرکت های دیگر درصد کمی از سود را تقسیم میکنند  و بخش عمده یی از  آن را به تأمین نقدینگی مورد نیاز برای انجام طرح‌های توسعه‌ای، اختصاص می‌دهند.

و این که چه مقدار  از eps به عنوان dpsبین سهامداران تقسیم شود در مجمع  شرکت تصمیم گیری می شود .

تفاوت epsو dps در بورس تهران :

dps بخشی از eps است و هر دوی آن هاد از سود ناشی میشود  وتفاوت عمده این دو در این است که در بیش تر مواقع باهم برابر نیستند و معمولا مقدار dps از eps شرکت کمتر است  به این دلیل که شرکت ها تمایل دارند بخشی از سود  را نزد خود نگه دارند

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *