Blog Post

صندوق های سرمایه گذاری طلا در بورس / مزایای و بهترین صندوق های طلا
برگزیده ها, بورس, سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری طلا در بورس / مزایای و بهترین صندوق های طلا 

طلا، یکی از کالا های محبوب، جهت سرمایه گذاری، با هدف کمک به حفظ ارزش پول افراد، می باشد.
صندوق های طلا (Gold Funds)‌ یک نوع از صندوق های سرمایه گذاری در بورس کالا هایی هستند  قابل معامله  که سرمایه‌های جمع‌آوری شده از مشتریان را در گواهی سپرده سکه طلا و اوراق مبتنی بر سکه طلا سرمایه‌گذاری می‌کند. مدیر های این صندوق‌ها با پشتوانه پولی که می‌گیرد، سعی و تلاش میکنند بازدهی خوب و مناسبی را از سرمایه‌گذاری در بازار سکه و طلا از طریق ابزارهای بازار سرمایه به دست بیاورند.

کسانی که در صندوق‌های مذکور سرمایه‌گذاری می‌کنند، به‌دنبال این هستند که از طریق مدیریت حرفه‌ای صندوق، بازدهی خوبتری از بازار شلوغ سکه طلا بدست بیاورند و کمتر با مشکلات خرید و فروش فیزیکی این فلز گرانبها سروکار داشته باشند.

لیست برخی صندوق های سرمایه گذاری طلا موجود در بازار بورس ایران

در بازار بورس اوراق بهادار ایران صندوق های سرمایه‌گذاری مختلفی مبتنی بر طلا فعالیت می‌کنند که لیستی از آن ها در زیر آمده است هر کدام از این صندوق ها اساسنامه مرتبط با خود را دارند و به نحو های مختلف در بازار طلا سرمایه گذاری می کنند.

نام صندوقنماد معاملاتی
صندوق سرمایه گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر طلای آسمان آلتونآلتون
صندوق سرمایه گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر طلای نهایت نگرناب
صندوق سرمایه گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر طلای کیمیا زرین کاردانگنج
صندوق سرمایه گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر طلای صبانفیس
صندوق سرمایه گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر طلای زرفام آشنازرفام
صندوق سرمایه گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر طلای زرین اگاهمثقال
صندوق سرمایه گذاری پشتوانه  طلای لوتوسطلا
صندوق سرمایه گذاری پشتوانه طلای زرافشان امید ایرانیانزر
صندوق سرمایه گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر طلای کیانگوهر
صندوق سرمایه گذاری طلای عیار مفیدعیار
صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر طلای کهرباکهربا

مزایای صندوق سرمایه گذاری طلا نسبت به خرید فیزیکی طلا

در صندوق‌های طلا سعی شده تمام ریسک‌ها و مشکلات خرید طلا از بین برود و در کنارش یک سری مزیت‌ و خوبی های دیگر هم داشته باشد.

نمونه هایی از مزایای صندوق سرمایه گذاری طلا

۱_ رفع مشکلات نگهداری فیزیکی طلا و سکه

۲_ کاهش کارمزد معاملات

۳_ قابلیت سرمایه‌گذاری با سرمایه‌های کوچک

۴_ نقدشوندگی خوب

۵_ فروش راحت

۶_ قابل معامله بودن در بورس (ETF)

۷_ مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها

معایب صندوق سرمایه گذاری طلا

هر روشی مزایای و معایب خودش را دارد به خاطر همین صندوق هایی که راجب ان ها صحبت میکنیم از این موضوع نیز مستثنا نیستند. در نتیجه معایب صندوق سرمایه گذاری طلا را باید بدانید تا به دیدی باز وارد میدان شوید.

صندوق سرمایه گذاری طلا قابل معامله است و تنها فرقی که با بقیه صندوق ها دارد این است که طلا در بورس کالا عرضه می شود اما بقیه صندوق ها در اوراق بهادار عرضه می گردند.

صندوق های سرمایه گذاری نسبت به گذشته رشد چشم گیری داشته اند اما اشکالاتی هم دارند.  مثلا یکی از معایب صندوق های سرمایه گذاری در این حوزه مربوط به میزان نقد شوندگی پایین و کارمزد بالای آن است. اما باید به این موضوع توجه داشته باشیم که این معایب در میان معایب سرمایه گذاری های مختلف بسیار ناچیز است و ضمانت آن  ها را بانک مرکزی بر عهده دارد.

از طرف دیگر خود سرمایه گذاری در طلا نیز معایبی را دارد که میتوانیم که موارد زیر اشاره کنیم:

۱_داشتن ریسک بالا در مدت زمان کم

۲_نگهداری سخت

۳_تأثیر پذیری بالا از اخبار

چطور می‌توانیم صندوق طلا در بورس بخریم؟

اگر میخواهید واحدهای صندوق طلا در بورس بخرید، اول از همه باید کد بورسی داشته باشیم. بعد از این که کد بورسی تهیه کردیم، می‌توانیم اقدام به خرید واحدهای صندوق طلا کنیم و به ازای خرید کارمزد کمی پرداخت کنیم. وقت معامله صندوق‌های طلا در بورس از ساعت 12 و 30 دقیقه تا 15 و 30 دقیقه است که ساعت 12 و نیم تا 13 به عنوان مرحله پیش گشایش است و در ساعت 13 تعیین قیمت صورت می‎گیرد.

بهترین صندوق سرمایه گذاری طلا چیست؟

بهترین صندوق سرمایه گذاری طلا صندوقی است که ارزیابی درستی از شرایط بازار داشته باشد و توانایی پیش بینی خوب تغییرات نرخ ارز و طلای جهانی را داشته باشد. بهترین صندوق طلا در زمان نزول قیمت ارز که رابطه مستقیمی با قیمت طلا در بازار داخلی دارد، سبد خود را به نحوی تشکیل می‌دهد که کمتر از افت سکه طلای فیزیکی و سایر صندوق‌ها ضرر کند یا وقتی که افزایش قیمت ارز در بازار داخلی وجود دارد، سهم بیش‌تری از سبد خود را به گواهی‌های سپرده سکه طلا اختصاص می‌دهد تا از رشد قیمت آن بهره‌مند شود.

بنابراین در کلام اخر با کمی مطالعه متوجه می‌شویم که صندوق‌های سرمایه گذاری طلا یکی از بهترین گزینه‌ها برای ورود به قسمت طلایی بازار سرمایه است. در اصل سرمایه گذاری در این صندوق یعنی سرمایه گذاری غیر مستقیم روی نرخ ارز و طلا است و افرادی که قصد پوشش ریسک سرمایه خود در مقابل افزایش نرخ طلا و ارز را دارند می‌توانند با انتخاب صندوق طلا به صورت غیر مستقیم در این صندوق‌ها سرمایه گذاری کنند.

مطالب مرتبط

یک دیدگاه

  1. محسن دهقان

    انتخاب صندوق مناسب از لیست صندوق های طلا در بورس کار مقدار مشکلی هست به مراتب

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *